_ادب و احترام علامه حسن زاده آملی نسبت به علما

_تعطیلی درس علامه به خاطر بی احترامی نسبت به علما

_رابطه علامه حسن زاده و آیت الله مکارم شیرازی

 

 

مقدمه:
مشهور است که حضرت آیت الله مکارم شیرازی، از منتقدان عرفان است. با این حال، شنیدن این خاطره از رفتار عارف بزرگ معاصر یعنی علامه حسن زاده شنیدنی است.

 

خاطره:

استاد حسن رمضانی می فرمود: اوائل آشنایی با حضرت استاد علامه حسن زاده آملی، ایشان درسی داشتند که به صورت هفتگی بود و این درس شده بود تنها پناهگاه ما و ما در طول هفته منتظر بودیم دو روز پایان هفته فرا برسد و ما در محضر ایشان قرار گرفته و از بیان عالمانه و عرشی ایشان بهره بگیریم.

اما از آن رو که در عالم رویا دیده بودم این سیر و این لذت متوقف شده بود همواره این بیم در دلم بود که مبادا استمرار درس با مشکل مواجه شود لذا همواره نگران وقوع یک حادثه بودم که پیش بیاید و توفیق حضور در درس را از ما بگیرد.

حدود پنج یا شش هفته گذشته بود یا بیشتر که شبی ایشان در پایان درس فرمودند: «آقایان من! مرا ببخشید و از محضر شریف شما عذر می ‌خواهم. مسائلی پیش آمده که با وجود آنها نمی ‌توانم در خدمت شما باشم.»

من که نگران وقوع این حادثه بودم آه از نهادم برآمد. چون در طول طلبگی ‌ام این تنها درسی بود که واقعا از آن بهره می ‌بردم و برایم حیاتی و لذیذ بود و اینکه داشتم آن را از دست می‌دادم تأسف خوردم.

مدرسه امام امیرالمومنین (ع) که محل این درس بود تقریبا پر می‌ شد.

در اینجا خوب است که به سرّ تعطیلی این درس که بعدها آن را فهمیدم اشاره کنم؛ چون بیانگر درجه تأدب و پایبندی ایشان به مسائل اخلاقی است.

 

علامه بعدها فرمودند: من یک شب وارد مدرسه شدم و دیدم آقای مکارم (آیت الله مکارم شیرازی) به نماز ایستاده و تعداد معدودی از طلاب پشت سر ایشان اقتدا کرده‌‌ اند ولی عده زیادی هم در گوشه‌ ای نشسته و در نماز شرکت نکرده‌ اند! گویا آنها منتظر درس بودند و حضورشان فقط برای درس بود و این برای من بسیار سخت بود که می‌ دیدم شخصیتی از اساتید حوزه به نماز ایستاده و تعداد زیادی از طلاب همین‌طور نشسته و به او اقتدا نمی‌ کنند.

تحمل این واقعه که ظاهری بسیار زننده داشت و معنای بدی را تداعی می ‌کرد برای من خیلی سنگین بود خصوصا وقتی که می ‌دیدم آن افراد جزو شاگردان درس ما هستند. روی همین جهت بود که من درس را تعطیل کرده و ادامه آن را به صلاح ندانستم.