سوال ۱٫ بنده خدايي است كه در مسائل معنوي و عرفاني با اهتمام ويژه به تعاليم …. رشد نموده است، اكنون مبتلا به وسوسه شياطين شده و  شياطين مدام سعي مي كنند ذهنش  را از ذات باري تعالي منحرف  نمايند، البته اين از آزمايشات الهي است، لكن او مي ترسد كه نتواند تحمل كند، خواهشمند است توصيه اي و يا ذكري براي دفع اين مسئله از جانب خودتان يا علامه حسن زاده بفرماييد.

پاسخ: باسمه تعالی. اکثار ذکر «لا اله الا الله» با توجه تام، بسیار نافع است.

سوال ۲٫ باسلام. دختری ۱۹ ساله هستم که ۴ الی ۵ سال است که مبتلا به بیماری وسواس فکری هستم و از این بیماری روحی رنج میبرم. من دختری مذهبی هستم و شاید به خاطر همین باشد که اوایل بیماری ام با حساسیت بر روی مسائل دینی شروع شد. یادمه از همون ۱۴- ۱۵ سالگی فقط رسیدن به خدا در ذهن و وجود من بود اما این بیماری من و همه  آرزوهامو شکست. اما من تا وقتی که به شداید زندگی به امتحان خدا نگاه میکنم ناامید نمیشم. اما گاهی میترسم این آزمون نباشه و بالعکس عذاب الهی باشه چون نوع بیماری من با همه بیماریهای دیگه فرق میکنه. این بیماری با فکرایی که توی سرم ایجاد میکنه باعث دوری من از خدا میشه . وحالا منم و درد دوری از معشوق (خدا)- تنها خواهرم از این موضوع باخبره و به من میگه باید به روان پزشک مراجعه کنم تا شاید اون بتونه کاری برام انجام بده اما من عقیده ندارم که بیماری روح رو باید به پزشک ارجاع داد چون معتقدم بیماری روحی برخلاف بیماری جسمی نیاز به پزشک نداره و علت اون یا گناهی بوده یا دوری از خداست که باعث بیماری های روحی میشه.

پاسخ: باسمه تعالی. حتما به روانپزشک متعهد مراجعه کنید و در کنار آن توجه به خدا و استفاده از ذکر لا اله الا الله بسیار مفید است. ضمنا صبح‌ها (قبل از طلوع آفتاب) و عصر‌ها (قبل از غروب آفتاب) ده مرتبه ذکر زیر را بخوانید.

«لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحيى وَ يُميتُ وَ يُميتُ وَ يُحْيى وَ هُوَ حَىُّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلى كُلِّ شَى ءٍ قَديرٌ»