کدامیک از علمای شیعه از انسان‌های کاملند؟

اول باید دانست که بدون وجود انسان كامل نه فيض وجود از مبدأ جواد صادر مى‌گردد، و نه سير تكاملى موجودات ـ به ويژه افراد انسان ـ سامان مى‌يابد: «بكم فتح اللّه و بكم يختم» و شايد به همين سبب است كه خداوند جهت بيان جعل خليفه در زمين واژه «جاعل» را كه مشتقّ است و بر زمان خاصّى دلالت ندارد به‌ كار برده است: «و اِذ قالَ رَبُّكَ لِلمَلائِكَةِ اِنّى جاعِلٌ فِى الاَرضِ خَليفَةً» (بقره/۲،۳۰)؛ گويا خواسته است بفرماید نظام آفرينش بدون انسان كامل جسدى بى‌روح و موجودى بى‌خاصيت است، ازاين‌رو لازم است به طور پيوسته در زمين خليفه جعل شود تا هيچ‌گاه زمين از حجّت خدا تهى نباشد، افزون بر اين، انسان كامل علّت غايى ايجاد است: «لولاك لما خلقت الأفلاك» و بدون او حركت ايجادى ناقص و ابتر است، پس نمى‌توان وجود عالَم را بدون وجود انسان كامل پذيرفت: «و ما اَرسَلنـكَ اِلاّ رَحمَةً لِلعالمين» (انبياء/۲۱،۱۰۷)

در اصطلاح عرفان، تنها حضرات معصومین (انبیا و امامان) علیهم‌السلام انسانهای کامل هستند و اگر به دیگران، انسان کامل بگوییم نوعی مسامحه است و مراد کامل نسبی اند.

یعنی هر کس، به حدی که به انسان کامل نزدیک می‌ شود، به همان حد، کامل می شود نه بیشتر. و تنها معصومین علیهم السلام از هر جهت کاملند.

لذا در بین علما و عرفا، کسی که انسان کامل اصطلاحی باشد وجود ندارد. بله در عرف می گویند مثلا فلانی انسان کامل است که این با اصطلاح عرفانی انسان کامل تفاوت دارد.