نظر حضرت استاد حسن رمضانی درباره حجت‌‌الاسلام صمدی آملی

پاسخ کتبی حضرت استاد حسن رمضانی درباره استاد صمدی آملی به دست ما رسیده است که آن را از طریق سایت، تقدیم مخاطبان گرامی می‌‌‌کنیم.

سوالات بسیاری درباره استاد صمدی آملی، به دست ما رسیده و می‌رسد. با این همه، سایت حضرت استاد رمضانی تا به حال، پاسخی از طرف حضرت استاد به کسی ایمیل نکرده بود.

بحمدالله تعالی پاسخ کتبی حضرت آیت الله رمضانی درباره استاد صمدی آملی به دست ما رسیده است که آن را از طریق سایت، تقدیم مخاطبان گرامی می‌‌‌کنیم. امید است همه عزیزانی که از طریق ایمیل و سایت، در این‌باره سوال کرده‌اند به جواب خود برسند.

نظر حضرتعالی درباره استاد صمدی آملی چیست؟ آیا ایشان را تایید می‌کنید؟

پاسخ:

باسمه تعالی

گرچه حقیر به خاطر ملاحظاتی نمی‌خواست در مورد تایید یا ردّ آقای صمدی آملی اظهار نظر کند، ولی با توجه به قضایای چند ماهه اخیر و شک و شبهه‌‌های بوجود آمده مبنی بر سخنان ایشان، همچنین حجم زیاد سوال‌‌ها (چه شفاهی و چه کتبی)، تا جایی که حضرت علامه حسن زاده آملی (ادام الله ظله علی رئوسنا) نیز ضروری دیدند در این قضیّه دخالت کنند، لازم دید ـ ضمن حرمت نهادن به ایشان و قدردانی از زحماتی که در ترویج معارف کشیده و می‌کشند و صرف نظر از مطالب خوبی که بر اساس فرمایشات حضرت علامه حسن زاده آملی (حفظه الله تعالی) بیان می‌کنند ـ عرض شود:

ممکن است ایشان در مواردی ـ همان گونه که حضرت علامه (دام مجده) در بیانیه اخیرشان نیز تاکید کرده‌‌اند ـ در تلقی مطالب یا تحلیل مباحث و نسبت دادن آنها دچار خلط یا خطا شوند و در مواردی هم مانند مساله تشکیک ماهیت و ربط دادن آن به عوض شدن عین ثابت و فروع بعدی، قطعا خطا کرده‌‌‌اند.

لذا توصیه‌‌‌‌‌‌ای که حقیر به همگان دارد این است که ضمن احترام به افراد و عدم تعدی به آبرو و حقوق آنان هیچ کس را مطلق نبینند و جز حضرات معصومین علیهم‌السلام ـ که انسان‌‌‌های کاملند ـ احدی را در علم و عمل، مصون از خطا ندانند که مطلق دیدن افراد ـ چه در دنیا و چه در آخرت ـ آفات و خسارت‌های جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

لازم است همیشه همه ما برای سنجش آراء، افکار و افراد، میزان و معیار مناسب و معقولی را در دست داشته باشیم و حتی آراء و عملکرد کسانی را که مورد علاقه ماست با آن بسنجیم و از اظهار نظرهای افراطی و تفریطی در جهت تایید یا رد اشخاص بپرهیزیم و بدون دلیل و حجت کافی، اندیشه، آراء و عملکرد احدی را به طور مطلق، صحیح و درست یا غلط و نادرست نبینیم، بلکه خوبی‌‌‌ها و عملکردهای صحیح را خوب و صحیح، و همچنین کارها و نظریات غلط و ناصحیح را  غلط و ناصحیح بدانیم.

قطعا آقای صمدی هم از این قاعده مستثنا نیستند، لذا حرف‌‌ها و عملکرد خوبشان مورد تایید بوده و عملکرد و سخنان نادرستشان مورد تایید نیست.