سوال:
شایعه ای در شهر مشهد در میان برخی رواج پیدا کرده مبنی بر اینکه حضرت علامه حسن زاده در پاسخ به این سوال که چرا به زیارت حضرت رضا علیه السلام مشرف نمی‌شوید فرموده اند:

امام رضا علیه السلام ولی مرده خدا هستند ولی من ولی زنده خدا هستم.

در کذب بودن این مسئله شکی نیست و لیکن به جهت شیوع سریع و مشکوک این قضیه در حوزه و در سطح برخی اساتید خواهشمند است قضیه را پیگیری و اطلاع رسانی کنید.

پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم

ان شاء الله که این شایعه (تهمتی که به حضرت علامه حسن زاده، زده شده) درست نباشد. اما اگر خدای نکرده صحیح بوده باشد باید گفت:

این نوع دروغ‌ها، تهمت‌ها و افتراها به ساحت بزرگانی مانند آیت الله حسن زاده آملی موجب تاسف شدید است که جا دارد انسان غیرتمند، از شدت ناراحتی بمیرد.

مگر این آیه را نشنیده اند که خداوند متعال فرمود: «انَّما يَفْتَرِى الْكَذِبَ الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ بِآياتِ‏ اللَّهِ وَ اولئِكَ هُمُ الْكاذِبُونَ» (نحل/۱۰۵)

تنها كسانى دروغ‏ پردازى مى‌‏كنند كه به آيات خدا ايمان ندارند و آنان خود دروغگويانند.

مگر این روایت نبوی را نشنیده‌اند که از پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله پرسيدند: آيا مؤمن ممكن است آلوده بى عفتى شود؟ فرمود: احتمال دارد، عرض كردند آيا ممكن است‏ آلوده سرقت گردد؟ فرمود: ممكن است. عرض كردند «يا رَسُولَ اللَّه الْمُؤْمِنُ يَكْذِبُ؟ قالَ لا، ثُمَّ قَرَءَ هذِهِ الايَةَ»

اى رسول خدا آيا مؤمن ممكن است دروغ بگويد؟ فرمود: نه، سپس آيه فوق را تلاوت فرمود.

مگر این روایت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را ندیده اند که فرمود: «مَنْ بَهَتَ مُؤْمِناً أَوْ مُؤْمِنَةً أَوْ قالَ فِيْهِما ما لَيْسَ فِيْهِ أَقامَهُ اللَّهُ تَعالى‏ يَوْمَ الْقِيامَةِ عَلى‏ تَلٍّ مِنْ نارٍ حَتّى‏ يَخْرُجَ مِمَّا قالَهُ»

كسى كه به مرد يا زن با ايمان تهمت بزند و يا درباره او چيزى بگويد كه در او نيست، خداوند در روز قيامت او را بر تلّى از آتش قرار مى‏‌دهد تا از مسئوليت آنچه گفته است در آيد.

مگر کلام صادق امام جعفر صادق عليه السلام را نشنیده اند که فرمود: «اذا اتَّهَمَ الْمُؤْمِنُ أَخاهُ انْماثَ الايْمانُ فِى قَلْبِهِ كَما يَنْماثُ الْمِلْحُ فِى الْماءِ»

كسى كه برادر مسلمانش را متهم كند، ايمان در قلب او ذوب مى‌‏شود همانند ذوب شدن نمك در آب!

مگر این بیان امام صادق علیه السلام را ندیده اند که فرمود: «مَنْ رَوَى عَلَى مُؤْمِنٍ رِوَايَةً يُرِيدُ بِهَا شَيْنَهُ وَ هَدْمَ مُرُوءَتِهِ لِيَسْقُطَ مِنْ أَعْيُنِ النَّاسِ أَخْرَجَهُ اللَّهُ مِنْ وَلَايَتِهِ إِلَى وَلَايَةِ الشَّيْطَانِ فَلَا يَقْبَلُهُ الشَّيْطَانُ»

هر کس حکایتی نقل کند بر ضرر مومنی و مقصودش این باشد که او را چرکین کند و آبروی او را بریزد تا از چشم مردم بیفتد، خدا او را از ولایت و سرپرستی خود خارج می‌کند و به ولایت شیطان می‌کشاند. پس شیطان هم او را نمی‌پذیرد.  

دروغ و افترا بستن به مومن چنین عقوبت‌هایی دارد چه برسد به دروغ بستن و افترا گفتن به یک عالم الهی و برجسته در حد علامه حسن زاده آملی.

صریحا این شایعه یا توطئه را تکذیب و محکوم می‌کنیم و به پخش کنندگان و دامن زنندگان به این نوع شایعات می‌گوییم اگر ایمان به خدا و روز قیامت دارید از عاقبت کار خود بترسید و سریعا توبه کنید و در صدد جبران شایعه خود بوده باشید.

مطمئن باشید خداوند متعال از این تهمت‌ها و افتراها که حق الناس بزرگی است نخواهد گذشت و عاقبت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.  

والسلام علی من اتبع الهدی
مدیریت پایگاه اطلاع رسانی حضرت استاد رمضانی
(این پاسخ به تایید حضرت استاد رمضانی رسیده است)